Akademi Haber

Akademi Erkek Öğrenci Yurdu Aydın

Madde bağımlılığından korunma yöntemleri


Madde Bağımlılığı Ve Korunma Yöntemleri


Madde bağımlılığı ve korunma yöntemleri... 

Ülkemizde her yüz gençten birisi, en az bir kere uyuşturucuyu kullanmayı denemiş bulunmaktadır. Bu rakam, ne çok korkacak kadar yüksek, ne de önemsemeyecek kadar düşük bir rakamdır. Bu konu da, ülkemizde uyuşturucu ile mücadele eden, sağlık bakanlığı, içişleri bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, gençlik bakanlığı gibi pek çok kurum, beraber mücadele etmekteler. Avrupa'ya bakıldığında ise uyuşturucu madde kullanımı, gençler arasında her beş gençten birisi, yetişkinler arasında ise her dört yetişkinden birisinde gözüküyor. Ülkemizde ise erişkin nüfusun yüzde iki nokta yedisi madde kullanmayı, en az bir defa kullanmış durumda. Genel kültürümüzde, yerini ayarlamaya çalışan uyuşturucu ile nasıl savaşabiliriz?

Gençleri ve toplumu bu durumdan korumak için ne yapmalıyız?

Ülkemizde, tüm dünya da olduğu gibi uyuşturucu için en büyük risk etmeni aslında; gençlerin özellikle, ailelerinin bir yakınlarının, birinci ya da ikinci çevresinde bulunan kişilerin uyuşturucu kullanması. Yani anne, baba, kardeş, dayı, amca gibi kişilerden birisi uyuşturucu kullanıyor ise bunun yanı sıra en yakın üç arkadaşından birisi uyuşturucu kullanıyor ise uyuşturucu kullanmanın risk faktörü olduğu söylenebilir. 

Kırsal veya kentsel düzeyde, ülkemizde uyuşturucu kullanımı fark etmediği ortada. Köy de yaşayan da kentte yaşayan da, uyuşturucu için risk grubunu oluşturabilmektedir. Kardeş sayısı, hane halkı, çok fazla fark etmez, herkes için risk oluşturabilir. Uyuşturucu ile mücadele de, elbette en önemli şey arzın engellenmesidir. Bu konu da emniyet güçleri, özellikle narkotik timleri, sokaktaki " Torbacı " olarak tabir edilen gruplara yönelik ciddi mücadele yapmaktadır. Sağlık bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, gençlik ve spor bakanlığı, önleme konusunda faaliyetler göstermektedir.

Dikkat! Uyuşturucu bir kez başlandı mı, bırakması zor olan bir maddedir. 

Ülkemizde uyuşturucu kullanan gençler incelendiğinde, tütün ve alkol kullanımı öyküsü daha önceden olanların, uyuşturucu için risk oluşturduğunu çok rahatlıkla söyleyebilmekteyiz. Madde bağımlısı olan kişiye çözüm için, doğru iletişim ile yaklaşılmalı ve oldukça sabırlı, dikkatli bir şekilde çözüme doğru adım atılmalıdır. Eğer baskıcı ve fevri bir şekilde yaklaşım sergileyerek veya cezalar sunarak çözüm sağlamaya çalışırsa, tam tersi madde bağımlısı olan kişi, bu baskıdan kurtulmak için bile, maddeyi kullanmaya devam edebilir. Ama doğru bir iletişim ile kaygılar dile getirilirse, onun göremediği şeyleri, doğru bir anlatım ile kişiye aktarılıp, gösterilirse. Madde bağımlısı olan kişi bunu fark edebilir ve çözüm için gerekli tedavi sürecine girmeye kendini istekli bulabilir. Herkes hata yapabilir, önemli olan hatanın istikrarlı bir şekilde devam etmemesini sağlamaktır.